Ha minden nap megiszol egy csésze kávét, attól még nem vagy függő. Ellenben, ha kényszeresen nyúlsz a bögréért minden reggel, s ha nem lelsz friss feketét a szekrényben kiborulsz, akkor bizony gondok vannak... Persze az indok meg van, amiért sokan kávéval nyitják a napot: ki az íze és aromája miatt, ki pedig a szervezet felrázása miatt kortyolja. Ma de elég ok ez arra, hogy állandóan a kezünkben legyen a kávés csésze?
Nem, ahogy a nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását sem, ugyanis a kávé stimulálja az agyat, és állandó vészreakcióban tartja azt. És ezzel el is jutottunk a kávé hatásmechanizmusához: az állandó készenlét miatt érezzük azt, hogy fittek és éberek vagyunk. Ezért nevezik a koffeint stimulánsnak.
A New Scientist magazin legfrissebb kávéval kapcsolatos publikációjában kijelenti, hogy a kávé pszichoaktív drog, amit az USA lakosságának 90%-a nap mint nap fogyaszt. A pszichoaktív drogkifejezést az olyan dolgokra használják, amelyek fogyasztása befolyásolja a személy hangulatát és viselkedését. Egyébként a kávéhoz hasonló alapanyag, ami ilyen minősítést kapott, megtalálható a gofriban és a rágóban is.
Azonban, ha túl sok kávét fogyasztunk, a hatása fordítva érvényesül. Letargia, erőtlenség lesz úrrá a szervezeten, sőt előfordul gyakran az álmatlanság is. Mint minden addiktív dolognak, a kávé mellőzésének is vannak elvonási tünetei. Ezek általában a fejfájás és lemertség határmezsgyéjén lavíroznak.
Ma Magyarország a világ kávéfogyasztói ranglistáján a 44. helyet foglalja el. Valószínűleg a Finnek vezethetnek, akiknél az egy főre eső kávé fogyasztás 12 kg/év.