A jelentés, amely irániak étkezési szokásait és egészségi állapotát vizsgálta, azt állítja, hogy a fehér rizs fogyasztásából eredő korai koszorúér-betegség (PCAD) kockázata hasonló ahhoz, mintha olyan egészségtelen cukrokat és olajokat fogyasztanának, amelyek az édességekben találhatók – közölte honlapján a New York Post.
A tanulmány egy körülbelül 2500 fős csoportra összpontosított, akik közül néhány normál artériákban, mások pedig koszorúér-betegségben szenvedtek. Minden résztvevő válaszolt egy étkezési gyakorisági kérdőívre, és ebből a kutatók meghatározták, ki milyen gyakran fogyaszt teljes és finomított gabonát.
Ez alapján megállapították, hogy a finomított gabonafélék nagyobb mértékű fogyasztása a PCAD fokozott kockázatával, míg a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása a kockázat csökkenésével járt együtt.
A gabonaféléket akkor „finomítják”, amikor lisztté vagy darává dolgozzák fel, amely finomabb állagot és hosszabb eltarthatóságot biztosít, de néhány kulcsfontosságú tápanyagot kiiktat. Ezzel szemben például a barna rizs, zab és a teljes kiőrlésű kenyér teljes kiőrlésű gabonaféléket tartalmaz.
„Az olyan étrend, amely nagy mennyiségű egészségtelen és finomított gabona fogyasztását tartalmazza, hasonlónak tekinthető a sok egészségtelen cukrot és olajat tartalmazó étrend fogyasztásához” – mondta Mohammad Amin Khajavi Gaskarei a tanulmány vezető szerzője.
A finomított gabonaféléket a szervezet gyorsan lebontja, mivel megfosztották őket a rostoktól, amely az étkezés utáni vércukorszint megugrását eredményezi. Idővel a magas vércukorszint károsíthatja az ereket és a szívet irányító idegeket, és plakkok (lerakódások) képződését okozhatja az artériák falán.
A szakértők a szívbetegségek kockázati tényezőinek csökkentése érdekében olyan étrendet javasolnak, amely a zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonafélék és halak fogyasztását hangsúlyozza.